RZEKA DRAWA

Drawa najdłuższa rzeka Pojezierza Drawskiego, o długości 186 km wypływa z jeziora Górnego (Krzywego) o pow. 10 ha, położonego 150 m n p m, w rezerwacie krajobrazowym „Dolina Pięciu Jezior”. W górnym biegu płynie polodowcową doliną wśród wzniesień moreny czołowej, przez teren Drawskiego Parku Krajobrazowego. W środkowym odcinku przedostaje się przez obszar poligonu drawskiego umiejscowionego na sandrowej Równinie Drawskiej. W dolnym biegu przepływa przez Drawieński Park Narodowy. Przepływa przez 19 jezior, stanowiących naturalny oczyszczający filtr. Uchodzi do Noteci poniżej Krzyża na poziomie 28 m n p m. Rzeką Drawą wiedzie szlak kajakowy im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły. Drawą kilkakrotnie spływał ks. Kardynał Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II.
Powierzchnia dorzecza wynosi 3296,1 km2, a średni spadek rzeki wynosi 0,61o/oo.
 
Poglądowa mapka szlaku:


Spływy kajakowe trwające 8-10 dni zaczynają się nad jeziorem Drawsko, w miejscowościach Czaplinek lub Stare Drawsko.
 
Jezioro Drawsko z 7-tysięcznym miastem Czaplinkiem stanowi największą bazę i atrakcję turystyczną centralnej części Pojezierza Drawskiego.
 
Jezioro o powierzchni 1871,5 ha i głębokości 83 m jest największym i najgłębszym zbiornikiem wodnym Pojezierza Drawskiego. Rozpościera się pośród rozległych wypiętrzeń moreny czołowej w płd. części Drawskiego Parku Krajobrazowego. Przez jezioro położone na wysokości 128,3 m n p m przepływa Drawa.

Pod względem głębokości zajmuje drugie miejsce w Polsce, po jeziorze Hańcza (108 m). Długość linii brzegowej wynosi 76 km, w tym 14 wysp 8 km. Liczne, długie i wąskie zatoki: Henrykowska, Rękawicka, Uraz i Kluczewska o stromych i wysokich, klifowych brzegach, wrzynają się daleko w głąb lądu. Wysokość otaczających wzniesień dochodzi do 40 m ponad poziom lustra wody.
 
Największa, zamieszkała Wyspa Bielawa o pow. 79,5 ha, jest piątą pod względem wielkości śródjeziorną wyspą w Polsce. Maksymalna długość jeziora z płn. - zach. na płd. – wsch. Wynosi 12,6 km. Maksymalna szerokość wynosi 6,9 km.
 
Wody jeziora zasila 30 cieków wodnych, a nadmiar wód odprowadza tylko rzeka Drawa.
Brzegi jeziora, zalesione w nieznacznym stopniu, są w wielu miejscach dostępne. Wzdłuż linii brzegowej zlokalizowane są campingi, ośrodki wczasowe, plaże, kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu pływającego, przystanie żeglarskie i szkółka jeździecka. Po jeziorze i na Wyspę Bielawę pływa z Czaplinka statek wycieczkowy „Europa”.
 
Przy południowym brzegu jeziora Drawsko położone jest miasto Czaplinek. Wzdłuż nadbrzeżnej, parkowej alei umiejscowione są: Powiatowy Ośrodek Sportów Wodnych, przystań statku wycieczkowego „Europa”, amfiteatr, boisko sportowe, campingi, plaża miejska i ośrodki wypoczynkowe.

180 km W południowej części jeziora Drawsko w Zatoce Plaża, przy miejskiej plaży w Czaplinku rozpoczyna się szlak kajakowy rzeką Drawą. Trasa szlaku kieruje się na północ ku środkowej części jeziora z największą wyspą Bielawą.
Wzdłuż wschodniego brzegu rozlokowane są campingi i ośrodki wypoczynkowe. Po kolei są to: Camping „U Jacka”, Camping „Drawtur”, O.W. „Omega”, O.W. „Kusy Dwór. Na wysokości O.W. „Kusy Dwór” zlokalizowana jest szkółka jeździecka z pokojami do wynajęcia – Kołomąt 1, Kazimierz Trenka tel. (094) 375 56 58.
 
179,0 km Na wysokości Campingu „Drawtur” i O.W. „Omega” znajduje się największa głębia jeziora Drawsko osiągająca 83 m głębokości.
 
177,0 km Po wschodniej stronie położona jest duża Zatoka Ptasia z 5 wyspami. Na przeciw po płd. – zach. stronie jeziora znajduje się wpływ do dwóch długich zatok: Henrykowskiej i Rękawickiej. W końcu Zatoki Rękawickiej usytuowany jest Camping „Wajk” oddalony o 1,5 km od wioski Piaseczno.
 
176,0 km Szlak kajakowy mija rozległy Półwysep Drawski rozdzielający Zatokę Ptasią od Zatoki Drahimskiej.
 
175,0 km U podstawy Zatoki Drahimskiej, na przesmyku między jeziorami Drawsko i Żerdno, rozciąga się letniskowa wioska Stare Drawsko. Przez wioskę przepływa z jeziora Żerdno (Srebrne, pow. 192 ha, gł. 35 m, dł.3,1 km) do jeziora Drawsko rzeka Drawa.
Wpływając rzeką Drawą pod prąd na jezioro Żerdno można uatrakcyjnić trasę spływu. Przy zach. Brzegu jeziora Żerdno, na lewo od wypływu Drawy znajduje się pole biwakowe Henryka Sułka tel. 0 602 501 205, (094) 375 88 10. Nieco dalej 20 m od brzegu jeziora, też w wiosce Stare Drawsko usytuowane jest gospodarstwo agroturystyczne Wiesławy Arciuszkiewicz. W połowie długości jeziora przy północnym brzegu zlokalizowany jest czynny cały rok O.W.Nad Srebrnym. Przy płn. – wsch. Brzegu u ujścia rzeki Drawy do jeziora Żerdno, u podnóża Spyczynej Góry, położona jest niewielka wioska Żerdno. Namioty można rozbić na łące gospodarza w centrum wioski. Przez wioskę na wierzchołek góry prowadzi ścieżka przyrodnicza Spyczyna Góra – Jezioro Prosino. Na jednym z wierzchołków Spyczynej Góry (203 m n p m) znajduje się drewniana wieża widokowa. Z wieży rozciąga się panorama na jezioro Żerdno, fragment jeziora Drawsko i Komorze oraz dolinę Drawy.
W wiosce Żerdno zlokalizowane jest gospodarstwo agroturystyczne Rajmunda Soszalskiego „Hacjenda”, tel. 0 604 140 683.
W połowie południowego brzegu rozciąga się na wysokim zboczu mała wioska letniskowa Nowe Drawsko. Przy brzegu jeziora znajdują się dwa gospodarstwa agroturystyczne: „Chata Toniego” Bożeny, oraz „Justynianka”.
W wiosce Stare Drawsko atrakcję turystyczną stanowią ruiny zamku wzniesionego przez Zakon Joannitów około 1360 r. W sezonie letnim działa tam w nich muzeum historyczne  "Zamek Drahim.. Obok zamkowych ruin stoi neogotycki kościół p.w. Wszystkich Świętych wzniesiony w latach 1869 – 70.
Przy ruinach zamku rozpoczyna się i kończy pieszo – rowerowa ścieżka przyrodnicza Spyczyna Góra – Jezioro Prosino o długości 16,5 km. Trasa ścieżki oznakowanej stylizowana sylwetką czapli biegnie od Starego Drawska, przez Żerdno, punkt widokowy na Spyczynej Górze, Kuźnice Drawską z czaplińcem, Prosinko, nad rezerwat ornitologiczny „Jezioro Prosino”. W południowej części Starego Drawska przy brzegu jeziora Drawsko usytuowane jest gospodarstwo agroturystyczne Czesława Chochoła tel. (094) 375 47 55, z możliwością rozbicia namiotu. Niedaleko od gospodarstwa zlokalizowana jest gospoda „Podzamcze”. W północnej części wioski, przy brzegu jeziora przed O.W. „Aquarius” znajduje się miejsce biwakowe na prywatnym terenie pani Maleszy. Nieopodal usytuowana jest restauracja „Drahim”. Ponadto w wiosce umiejscowione są dwa sklepy spożywcze.
Na wysokości Starego Drawska szlak kajakowy kieruje się na zachód.
 
174,0 km Dociera na wysokość płd. – wsch. brzegu Wyspy Bielawy (pow. 79,5 ha). Można dopłynąć do widocznego pomostu i niestrzeżonego kąpieliska. Na wysokości pomostu, w pobliżu zwalonego czteropiennego buka, pomnika przyrody o obwodzie pnia 7,9 m rozpoczyna się ścieżka przyrodnicza „Wyspa Bielawa”. Trasa pieszej ścieżki o dł. 4 km oznakowana stylizowaną sylwetką kormorana przemierza obszar niemal całej wyspy. W płn. części wyspy na wzniesieniu 138,8 m n p m znajduje się wieża obserwacyjna.
 
173,0 km Nieopodal zachodniego brzegu Wyspy Bielawy usytuowana jest Wyspa Samotna z kolonią kormoranów. W tym rejonie zbiegają się trasy kajakowe zmierzające z różnych zakątków jeziora.
 
171,5 km Z prawej strony za dwoma wysepkami: Środkową i Zachodnią u wpływu do długiej i wąskiej zatoki położona jest osada Szymalów. Za zgodą właściciela można rozbić namioty.
 
171,0 km W środkowej części podstawy Zatoki Rzepowskiej wypływa z jeziora Drawsko rzeka Drawa. Ujście oznakowane jest dużym białym rombem. Od ujścia Drawa płynie wolno przez porośnięte nadwodną roślinnością, obniżenie terenu.
 
170,0 km Drawa wpływa do rynnowego jeziora Rzepowo (pow. 39,5 ha, gł. 5 m, dł. 1,4 km) otoczonego wysokimi przeważnie nie zalesionymi pagórkami. Na wysokości wioski Rzepowo, jeziorną tafle wody przedziela okresowo zalewana grobla z drogą łączącą dwa przeciwległe brzegi.
 
169,0 km We wschodniej części jeziora przy wiejskim kąpielisku znajduje się wypływ Drawy. Wartki nurt wody kieruje się głęboką dolinką o wysokich brzegach.
 
168,5 km Na skaraju wioski Rzepowo, po lewej płd. – zach. stronie umiejscowione jest gminne pole biwakowe, wyposażone w ławy, stoły, zadaszenie i sanitariat. Prąd rzeki jest w tym miejscu dość wartki, a dno kamieniste. W Rzepowie odległym od Czaplinka o 13 km można rozpocząć spływ kajakowy rzeką Drawą, jeżeli z powodu zbyt wysokiej fali na jeziorze Drawsko podróż kajakiem jest zbyt niebezpieczna.
Zaraz za polem biwakowym pod drogowym betonowym mostem rzeka gwałtownie zwęża się i przyśpiesza. Pełno tu pokaźnych rozmiarów głazów granitowych.
Tuż za mostem, z lewej strony, przy rzece zlokalizowany jest jeden z dwóch sklepów spożywczych w wiosce Rzepowo. Przy sklepie umiejscowione jest gospodarstwo agroturystyczne Elżbiety Danielewskiej, Rzepowo 5, tel. 0 692 282 719. Przy gospodarstwie stawy hodowlane, hodowla strusi i wszelakiego ptactwa. Można wypożyczyć kajaki na spływ. Za mostem po prawej stronie stoi na wzgórku neogotycki kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1870 r. za świątynią rozciąga się przypałacowy park z XIX w, z dwoma potężnymi świerkami, pomnikami przyrody.
Od mostu Drawa płynie zmiennym, krętym nurtem wśród łąk i nieużytków.
 
167,0 km Z prawej strony uchodzi do Drawy mały dopływ Miedznik.
 
165,5 km Rzeka przepływa przez obszar lasów i dalej łąk, miejsce występowania orlika krzykliwego i kani rudej.
 
165,0 km Dopływa leniwym nurtem w szpalerze przybrzeżnych olsz do 3 metrowej wysokości stopnia wodnego z nieczynną zastawką w Głęboczku. Przy stopniu wodnym, z prawej strony stoi nieczynny 4 – kondygnacyjny ryglowy młyn wodny z 1895 r.
Przy młynie teren prywatny należący do Pani Danielczyk, Głęboczek 5, tel. (094) 375 86 30. za zgodą właścicielki można po stronie młyna rozbić namioty.
Kajaki obok stopnia wodnego trzeba przenieść z lewej strony 20 m. Dopływając do brzegu przed stopniem wodnym można skorzystać ze specjalnie zbudowanego dla wodniaków drewnianego pomostu. W dole za stopniem wodnym rzeka szeroko rozlewa się. Kajaki można spuścić z drewnianego pomostu, lub bezpośrednio z piaszczystego brzegu.
Za młynem wodnym Drawa płynie wartko zachodnim obrzeżem niedużej letniskowej wioski Głęboczek położonej w pobliżu ujścia rzeki do jeziora Krosino.
 
164,8 km Przepływa pod drogowym mostem o betonowych przyczółkach, stalowym przęśle i nawierzchni z drewna. W korycie rzeki pod mostem, 3 rzędy drewnianych kołków. Należy płynąć z lewej strony. Droga po moście prowadzi na płn. – zach. do odległej o 3 km letniskowej wioski Cieszyno położonej nad jeziorem Siecino. Za mostem rzeka przepływa przez podmokły teren porośnięty olszami i uchodzi do dużego jeziora Krosino (pow. 177,2 ha, gł. 17,2m, dł. 3,7 km, szerokość 700 m). Z prawej strony przy płn. końcu jeziora kilkadziesiąt metrów od ujścia, znajduje się dogodne miejsce do krótkiego postoju – niestrzeżone kąpielisko.

162,3 km Z lewej strony przy płn. – wsch. brzegu jeziora u podnóża wysokiego, zalesionego brzegu znajduje się Camping INTERNATURA www.internatura.com.pl   z piaszczystym kąpieliskiem, przy którym stoi należący do campingu blaszany hangar o zielonych ścianach i czerwonym dachu, w którym można bezpłatnie przechować kajaki na czas pobytu na campingu.
 
162,0 km Z środkowej części jeziora Krosino widać w kierunku płd. – zach. wieże wybudowanego w 1936 r. przez hitlerowców ośrodka szkolenia partyjnego i organizacji młodzieżowej – „Ordensburg Crösinsee” („Twierdza zakonna nad jeziorem Krosino”). Obecnie mieści się tu polska jednostka wojskowa w Budowie – dzielnicy Złocieńca.
Południowa część jeziora położona jest w otoczeniu lasów.
 
161,1 km W południowej części jeziora rzeka Drawa wypływa leniwym niemalże stojącym nurtem, uregulowanym kanałem. Z prawej strony w pobliżu ujścia z jeziora, przystań i plaża wojskowa na terenie jednostki wojskowej Budowo. Wstęp na teren wojskowy jedynie za zgodą dowódcy garnizonu, tel. (094) 367 18 55. W odległości 1200 m od ujścia w pobliżu płd. – zach. końca jeziora Krosino kolejna plaża z pomostami. Biwakować można za zgodą dowódcy garnizonu.
 
160,5km Dość szerokim korytem pośród nadwodnych ogrodów grążela żółtego i rzadziej grzybienia białego, Drawa dopływa do poligonowego mostu z metalowych kratownic.
Pod mostem rzeka przyśpiesza płynąc po kamienistym dnie. Należy płynąć środkową częścią nurtu ze względu na wystające kołki i kamienie.
Za mostem przy wysokiej piaszczystej skarpie z lewej strony, wody rzeki tworzą małe rozlewisko o piaszczystym dnie. Znajduje się tu przeprawa czołgowa i miejsce dogodne do krótkiego postoju oraz kąpieli.
 
160,2km Na rozwidleniu wodnych dróg, szlak kajakowy skręca w prawo w rozległe trzcinowisko. Główny, szeroki nury rzeki prowadzi prosto, na płd. do jeziora Wilczkowo (pow. 304 ha gł.26 m., dł.4,2 km), ale jest zamknięty dla ruchu turystycznego ze względu na bobrowe żeremie. Krętą i wąską wstęgą wody, przez labirynt szuwarów szlak kajakowy dociera do drugiego rozwidlenia odnóg rzeki. Kieruje się prosto no zachód. Płynąc w lewo na południe, można wpłynąć na pobliskie odległe o 1 km jezioro Wilczkowo.
 
159,6km Wśród trzcin rosnących wzdłuż brzegu i nadwodnych grążeli żółtych, szlak kajakowy przedostaje się pod drogowym mostem ze stalowych kratownic. Po moście przebiega gruntowa droga.
 
159,4km Kolejny most na trasie spływu posiada konstrukcję betonową a nawierzchnię asfaltową. W pobliżu mostu, z prawej strony, stoi nowo wzniesiony kościół usytuowany na obrzeżu jednostki wojskowy i dzielnicy mieszkaniowej Budowo. Od mostu rzeka wije się w otoczeniu trzcin, wierzbowych krzaków i olsz, szeroką doliną.
 
157,3km Przed betonowym mostem z metalowymi balustradami na obrzeżu miasta Złocieńca rzeka płynie leniwie zakolami szeroką doliną. Brzegi niskie porośnięte trzciną i wierzbowymi łozami. Za mostem rzeka rozlewa się szeroko. Brzegi stają się wyższe. Otwiera się widok na centrum miasta z wieżą kościoła. W nurcie wolno sunącej wody rośnie strzałka wodna i grążel żółty.
 
156,9km. Szeroko rozlaną rzeką, o prawie stojącej wodzie, uciążliwą do przepłynięcia ze względu na gęsto rosnące wodorosty szlak kajakowy dociera do charakterystycznego budynku Stanicy Wodnej w Złocieńcu. Z lewej, płd. - wsch. strony, wzdłuż brzegu drewniany pomost o długości 100 metrów ułatwia dopłynięcie, przycumowanie i wydostanie się na brzeg. Stanica Wodna, ul. 11-listopada 40, dysponuje hotelem, restauracją i wypożyczalnią kajaków na spływy. Przed stanicą, przy brzegu Drawy umiejscowione jest gminne pole biwakowe. Stanica stanowi dogodne miejsce do rozpoczęcia i zakończenia spływu. Przy wejściu do budynku stanicy stoi tablica z tekstem następującej treści:
„ Ziemia Złocieniecka gościła ks. Karola Wojtyłę – Papieża Jana Pawła II w czasie wędrówek rzeką Drawą.
-15.07.1955 – 03.08.1955 – spływ z Czaplinka do Krzyża.
- 31.07.1961 – 15.08.1961 – przyjazd do Złocieńca, dwa biwaki, składanie kajaków, początek wędrówki na jezioro Drawsko, a później spływ do Piły.
- Lipiec 1967 kolejny spływ Drawą.
Każdy dzień rozpoczynał się Mszą św. przy ołtarzu z kajaków lub wioseł, a kończył śpiewami i modlitwą przy ognisku. W ostatni wieczór ks. Karol Wojtyła podsumowywał spływ. Na podstawie zebranych wspomnień uczestników wypraw kajakowych, opisywanych w książce „Zapis drogi ”, praca zbiorowa, Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 1999.”
Stanica Wodna leży w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego centrum miasta usytuowanego na wysokim brzegu doliny Drawy. Na starym rynku stoi dziewiętnastowieczny ratusz, a za nim kościół p.w. Wniebowzięcia NMP, wzniesiony w XV wieku, w stylu gotyckim. Do naszych czasów zachowało się oryginalne krzyżowo-żebrowe sklepienie w prezbiterium. Strzelista neogotycka wieża świątyni przykryta ośmiobocznym piramidalnym hełmem pochodzi z 1875 roku. Za kościołem na skraju wysokiej skarpy doliny Drawy tkwią fundamenty zamku Wedlów z XIV wieku. Na rynku, przy ratuszu znajduje się punkt węzłowy 5 szlaków rowerowych:
- zielonego „ Jezioro Kańsko ” – dł. 16,6km
- niebieskiego „ Dookoła jeziora Siecino ” – dł. 38,9km
- czarnego „ Dolina Wąsawy ” – dł. 30,7km
- czerwonego „Drawa ” – dł. 60,7km
- żółtego „ Góra Lisica ” – dł. 28,7km
Złocieniec i Połczyn Zdrój łączy trasa rowerowa o dł. 27km. Turyści piesi mogą dotrzeć do Złocieńca dwoma szlakami pieszymi:
- zielonym „ Szlak Wzniesień Moreny Czołowej ”
- czarnym „ Szlak Przyrodniczy Drawskiego Parku Krajobrazowego ”
Poza Stanicą Wodną, bazą noclegową w Złocieńcu dysponują:
- Schronisko Młodzieżowe – Internat Zespół Szkół, ul. 1Dywizji W.P.8, tel. (094) 3671835
Informacji turystycznych w mieście udzielają:
- Centrum Informacji Turystycznej, ul. Stary Rynek6, tel. (094) 3670348
- Dyrekcja Drawskiego i Ińskiego Parku Krajobrazowego, ul. Dworcowa13 tel./ fax. (094) 3673544, e-mail: olipk@fw.com.pl, www.zlocieniec.gawex.pl/dipk ;
Za Stanicą Wodną, na wysokim płd. brzegu Drawy usytuowany jest staromiejski rynek z ratuszem i kościołem. Nad nurtem rzeki przerzucono drewniany most z metalowymi balustradami po którym można przedostać się do przyzamkowego parku z piękną grabową aleją. Pozostałością zamku Wedlów z przełomu XIII i XIV wieku są fundamenty, tkwiące na wysokim lewym brzegu tuż za mostkiem.
 
156,4km Kolejną przeszkodę na trasie spływu stanowi spiętrzenie wody po młynie wodnym, przy betonowym, drogowym moście. Kajaki należy przenieść 50m. z lewej strony, przez asfaltową ulicę St. Staszica i po żużlowej ulicy Cegielnianej. Za budynkiem mieszkalnym z prawej strony ulicy Cegielnianej, a przed betonowym mostkiem na dopływie Drawy, rzece Wąsawie, należy zejść ku nurtowi wody. Przy otynkowanej wieży transformatorowej, z jej prawej strony, obok ujścia Wąsawy można zwodować kajaki.
Drawa trochę przyśpiesza i płynie w odkrytym płaskim terenie.
 
155,4km Płaski teren przegradza wysoki nasyp dawnej linii kolejowej Złocieniec – Połczyn Zdrój. Drawa przepływa pod kamiennym wiaduktem o trzech półkoliście sklepionych przęsłach. Za wiaduktem, lewy, płd. skłon pradoliny Drawy, wznosi się coraz wyżej.
Drawa przepływa pod betonowym drogowym mostem przy glinianych wyrobiskach Zakładu Ceramiki Budowlanej w Złocieńcu. Zmierza na zachód, nieregularną, malowniczą doliną o lekko nachylonych, wąskich zboczach odkrytym bezleśnym terenie. Nurt wody wolny. Miejscami wzdłuż brzegów rosną trzciny.
 
152,8km Kolejny betonowy most drogowy, wsparty na 6 betonowych filarach, na obrzeżu wioski Rzęśnica, rozrzuconej w pobliżu płd. lewego brzegu Drawy. W odległości 800 metrów sklep spożywczy. Pod mostem w środkowej części nurtu tkwią drewniane kołki. Za mostem rzeka przyśpiesza. Z lewej strony piaszczysty brzeg, dogodne miejsce do zatrzymania się lub wodowania.
Po moście lokalna droga prowadzi na północ do oddalonej o 2 km, wioski Darskowo. Znajduje się tu barokowy kościół po. św. Piotra i Pawła wzniesiony w 1788 roku. W głębi XVIII wiecznego, krajobrazowego parku stoi rokokowy pałac zbudowany w latach 1775-1780. W wiosce sklep spożywczy.
Za mostem przy brzegu rzeki rosną w zmiennych odległościach wierzbowe krzewy. Po 700 metrach od mostu, Drawa przepływa obok położonego na lewym brzegu, zadrzewionego obszaru. Umiejscowiony jest tu zdziczały przypałacowy park z dębami, bukami, lipami, klonami, świerkami i kasztanowcami. Za parkiem stoi niewidoczny od strony rzeki niepozorny pałac wybudowany z czerwonej cegły.
 
148,7km. Do Drawy uchodzi prawobrzeżny dopływ – rzeka Kokna.
 
148,0km. Przy prawym brzegu, tuż za drewnianą kładką przerzuconą nad mostem Drawy, zlokalizowana jest na skraju lasu polana – miejsce biwakowe Czubajka. Polanę otacza barierka z drewnianych żerdzi. Przy brzegu dwa pomosty, a na polanie duża drewniana wiata, ławy i stoły oraz sanitariat. Dalej Drawa płynie zakolami. Przepływa przez niezbyt rozległy obszar leśny i wydostaje się na bezleśny obszar łąk i pól.
145,0km. Za betonowym mostem drogowym po którym biegnie asfaltowa droga łącząca wioski Suliszewo i Dalewo znajduje się przy lewym, piaszczystym brzegu dogodne miejsce do rozbicia namiotów i do rozpoczęcia lub zakończenia spływu. Teren należy do hodowcy koni Jana Bencin mieszkającego w odległym o 1,5km. Suliszewie 79 (drugi dom z lewej strony idąc od rzeki). Wioska Suliszewo położona na płd. od betonowego mostu na Drawie należała na początku XVI wieku do Borków. W centrum wioski stoi na niewielkim wzgórku kościół p.w. Chrystusa Króla zbudowany, pierwotnie w XVIII wieku jako budowla ryglowa. W wyniku przeprowadzonego w 1977 roku remontu konstrukcję szkieletową zastąpiono murowaną z cegły. Na płd. – zach. skraju wioski usytuowany jest XIX wieczny zespół pałacowo – parkowy. Stara aleja kasztanowców zmierza obrzeżem parku do eklektycznego pałacu z końca XIX wieku. W parku o powierzchni 8 ha. rosną piękne okazy dębów, buków, grabów, wiązów i świerków. Na skraju folwarku, przy drodze do pałacu uwagę przyciągają potężne łodygi i kwiatostany barszczu Sosnkowskiego (Heracleum). Przy pałacu mieszkają artyści Tadeusz Milcz rzeźbiący w drewnie i jego syn rzeźbiący w porożu. W Suliszewie hafciarstwem-haftowane krajobrazy, zajmuje się Halina Kaczmarska i Teresa Szłapak. W wiosce znajdują się dwa sklepy spożywcze. Na prawym brzegu Drawy w odległości 1km. od betonowego, drogowego mostu na rzece ulokowana jest nieduża wioska Dalewo. Do 1413 roku należała do Wedlów. Z początkiem XVI wieku przeszła w posiadanie Borków. Od strony rzeki rozciąga się XIX wieczny park krajobrazowy o powierzchni 5,5 ha., z okazałymi grabami, dębami, klonami, kasztanowcami i bukami. Na tle parkowego drzewostanu ciekawie prezentuje się bryła pałacu pochodzącego z 1920 roku. Naprzeciw pałacu na wzniesieniu, obok potężnego dębu i klonu, stoi murowany, otynkowany kościół p.w. św. Stanisława Kostki z przełomu XVIII/XIX wieku. W wiosce znajduje się sklep spożywczy. Za mostem, wzdłuż nurtu rosną przy brzegu wierzbowe zarośla i pojedyncze olsze. Płaską, szeroką, rzeczną dolinę, ograniczają od południa i północny łagodne skłony wysokich morenowych wypiętrzeń. W oddali, od strony płd. – zach. i zachodniej pojawia się od czasu do czasu dominująca nad miastem Drawsko Pomorskie, wieża gotyckiego kościoła.
 
135,5 km Wpływając do 12 tysięcznego Drawska Pomorskiego – siedziby Starostwa, rzeka rozwidla się. Główny szeroki nurt kieruje się prosto na zachód. W lewo pod kątem prostym, na południe skręca znacznie węższa odnoga. Szlak kajakowy podąża głównym nurtem pośród miejskiej zabudowy.
 
OPIS ODNOGI DRAWY
 

Odnogę rzeki Drawy o długości 700 m można wykorzystać jako alternatywną nieco krótszą trasę spływu. Przy niskim stanie wody, wartki, płytki nurt i kamieniste dno stanowią poważne utrudnienie. Pierwszym widocznym elementem na trasie spływu, odnogą Drawy jest stalowa, piesza kładka za zakolem rzeki. Nadbrzeżne skarpy staja się wyższe, osiągając kilka metrów wysokości Nurt wody wyraźnie przyspiesza. Płynie wśród zwartej miejskiej zabudowy. Przed kamienno – ceglanym półkoliście sklepionym mostem nurt rzeki zwęża się i jeszcze bardziej przyśpiesza. Przed mostem rosną z prawej strony dwa stare platany, a z lewej strony dwa wiekowe wiązy.
Za mostem wartki nurt mknie po kamienistym dnie wzdłuż kamienno – ceglanego muru z lewej strony. Jeszcze jeden drogowy most. Nurt wody szybko mknie w uregulowanym korycie o kamienno – betonowych brzegach, wprost do połączenia z głównym nurtem Drawy.
 
KONIEC OPISU ODNOGI DRAWY

Płynąc od rozwidlenia wód Drawy, głównym nurtem po 50 m szlak kajakowy przedostaje się pod metalowym pieszym mostem. Przed mostem z prawej strony dogodne miejsce do zatrzymania się – piaszczysty brzeg z łąką.
135,3 km Niezbyt szybki nurt wody dociera do betonowego mostu drogowego. Za mostem nadbrzeżne skarpy osiągają kilka metrów wysokości. Rzeka płynie w otoczeniu śródmiejskiej zabudowy.
 
135,2 km Drugi, betonowy most drogowy na trasie spływu w Drawsku Pomorskim. Za mostem z lewej strony na odcinku 100 m betonowy brzeg z wystającymi pionowo, krótkimi, metalowymi rurami. Można przycumować kajaki i po schodkach na skarpie udać się na zwiedzanie śródmieścia.
W starej części Drawska Pomorskiego zachował się średniowieczny układ ulic. W centrum miasta, przy dawnym rynku wznosi się najważniejszy, zabytkowy obiekt miasta, późnogotycki kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego z końca XIV w. Świątynia jest budowlą halową, sześcioprzęsłową. Sklepienie 3 naw wspiera się na 6 parach ośmiobocznych filarów. Czterokondygnacyjną wieżę dobudowano pod koniec XV w. Wnętrze kościoła kryje ołtarz główny z 1705 r. Neobarokowe stalle, empory, organy i ambona pochodzą z 1854 roku.
W Drawsku Pomorskim, przy dworcu PKP znajduje się punkt węzłowy 4 szlaków rowerowych:
• Czerwonego „Wokół Jeziora Lubie” – dł. 50 km;
• Czarnego „Rzeka Brzeźnicka Węgorza – Wodospady” – dł. 39,2 km;
• Zielonego „Parki Krajobrazowe” – dł. 27,2 km;
• Niebieskiego „Wzgórza Moreny Czołowej” – dł. 57 km.
Turyści piesi mogą skorzystać z pieszego „Szlaku I Warszawskiej Dywizji Kawalerii”.
Bazą noclegową w Drawsku Pomorskim dysponują:
• Noclegi „Słoneczna” Park Chopina 3 (przy brzegu Drawy) tel. (094) 363 25 62, pole biwakowe, kawiarnia, restauracja;
• Usługi Hotelarskie „Uśmiech” ul. Złocieniecka 22 a, tel. (094) 363 41 04;
• Noclegi u Grety”, ul. Wywiórskiego 10, tel. (094) 363 33 59;
• Schronisko młodzieżowe – internat ZSZ, ul. Seminaryjna 2, tel. (094) 363 22 25.
Informacji turystycznych udzielają:
• PTTK, ul. Piłsudskiego 29, tel. (094) 363 25 03;
• UMiG, ul. Gen. Wł. Sikorskiego, tel. (094) 363 334 85 wew. 45.
• Centrum Sportów Wodych „Delfin" Artur Krzemień tel. Kom. 0 606 890 936, tel. (094) 363 48 67, 363 39 87, biurodelfin@poczta.onet.pl, www.zdr.pl/delfin/ ;
 
135,0 km Trasa spływu kajakowego zmierza przez centrum Drawska Pomorskiego, do kolejnego mostu drogowego. Nurt staje się szybszy. Za mostem na zakolu rzeki wystają z rzeki drewniane pale po nieistniejącym moście. Rzeka przyśpiesza. Drawa płynie obrzeżem, ciągnącego się z prawej strony parku miejskiego im. Fryderyka Chopina. W założonym na przełomie XIX i XX w. parku rośnie wiele gatunków rodzimych drzew, w tym dąb o obwodzie pnia 4 m. Przez park wiodą aleje grabowa i kasztanowcowa.
 
134.6 km Szlak kajakowy przedostaje się pod mostkiem dla pieszych o konstrukcji metalowej, wspartej ceglano-kamiennymi podporami. Pod mostem należy płynąć z prawej strony. Przed i za mostkiem nurt bystry, dno kamieniste. Wzdłuż brzegu rosną olsze, wierzby, buki i jesiony. Zaraz za mostkiem na prawym brzegu usytuowany jest Noclegi „Słoneczna” Park Chopina 3. Przed obiuektem na przystrzyżonym trawniku, przy brzegu rzeki znajduje się pole biwakowe. Na lewym brzegu w odległości 200 metrów od nurtu rzeki, na skraju parku umiejscowione są na dwóch cokołach czołgi z okresu II wojny światowej.
Zaraz za polem biwakowym przy obiekcie „Słoneczna” znajduje się kolejny mostek dla pieszych o stalowej konstrukcji. Za mostkiem rzeka zwalnia, płynie pośród drzew.
Jeszcze jeden pieszy mostek, na wysokości położonego po lewej stronie szpitala powiatowego.
Rzeka płynie skrajem miejskiej zabudowy w nie zalesionym terenie. Brzegi porastają od czasu do czasu przeważnie wierzby i olchy.
 
132.0 km Na lewym brzegu za ostatnim mostem w Drawsku Pom znajduje 
się pole namiotowe JĘDRKOWA PRZYSTAŃ wyposażone  w dwa paleniska na 40 i 100 osób, wiatą dającą  schronienie dla 15 osób i terenem, na którym może przybywać nawet do  200 osób. Znajduje się tu również tablica pamiątkowa, na której można 
wyryć swój ślad pobytu w Drawsku na spływie. Dla kajakarzy dwa niezależne, dogodne wyjścia z wody.  Teren wyposażony jest w sanitariat typu TOY-TOY, kontener na śmieci  oraz pojemniki do sortowania odpadów. Całość terenu ogrodzona jest balustradą z żerdzi wzdłuż której  obsadzono teren drzewami i krzewami chroniącymi przed wiatrem, słońcem  i wścibskimi oczyma.

130,7 km Za miejską zabudową dolinę rzeki Drawy przegradza wysoki nasyp linii kolejowej Drawsko Pomorskie - Stargard Szczeciński. Drawa przepływa coraz wolniejszym nurtem pod potężnym, betonowym, półkoliście sklepionym wiaduktem.
 
130,3 km Wolno płynącą Drawą szlak kajakowy dociera do spiętrzenia wód rzeki w miejscu dawnego młyna, a obecnie budowanej małej elektrowni wodnej. Przed elektrownią rzeka rozwidla się. Należy płynąć prosto, główną szerszą częścią rzeki, prosto na jaz elektrowni wodnej i umieszczony nad nim mostek.
Wzdłuż kamiennego brzegu z prawej strony ciągnie się specjalnie zatopiony, płytko pod lustrem wody, kamienny stopień o szerokości 1m, ułatwiający wydostanie się z kajakami na prawy brzeg. Kajaki należy przenieść 40 metrów z prawej strony elektrowni. Przy stopniu wodnym zbudowano specjalną przepławkę dla ryb. Za elektrownią łączą się oba znacznie szybsze nurty rzeki. Dalej brzegi miejscami dość wysokie porośnięte mieszanym drzewostanem.
 
127,8 km Nad nurtem rzeki, o zadrzewionych brzegach przerzucony drewniany mostek.
 
125,8 km W zakolu rzeki, z prawej strony, znajduje się nieduża śródleśna łąka, na której mieści się dobrze zagospodarowane miejsce biwakowe „Jędrkowe Zakole”.  http://www.jedrkowe-zakole.strefa.pl. Od strony rzeki ogrodzone jest barierką z drewnianych żerdzi. Przy brzegu ustawiono drewniane ławy i stoły. Przy miejscu biwakowym przebiega leśna gruntowa droga.
 
125,5 km Gruntową drogą od miejsca biwakowego można dojechać do betonowego mostku drogowego nad Drawą. Po moście przebiega gruntowa droga łącząca wioski Gudowo odległe o 3,5 km i Mielenko Drawskie o 1,3 km . Za mostem, z prawej strony, piaszczysty brzeg, dogodne miejsce do zatrzymania się, zakończenia lub rozpoczęcia spływu kajakowego. W wiosce Mielenko Drawskie znajduje się ryglowy kościół p.w. MB Królowej Polski z 1662 r. W ryglowej wieży zwieńczonej cebulastym hełmem, wisi dzwon z 1786 r. Naprzeciwko kościoła, w głębi folwarcznej zabudowy usytuowany jest bezstylowy trzykondygnacyjny pałac z 1920 r. z parkiem. Obecnie mieści się tu Ochotniczy Hufiec Pracy. W wiosce sklep spożywczy.
Za mostem drogowym łączącym Gudowo i Mielenko Drawskie rzeka zwalnia, płynie zakolami w płaskim terenie. Można odnieść wrażenie, że nigdy nie wpłynie do pobliskiego jeziora Lubie.
 
 
122,3 km Rozległym piaszczystym wypłyceniem rzeka Drawa wpływa do rynnowego jeziora Lubie położonego 95,4 m n.p.m., pow.1439ha, gł. 46.3m, dł. 14.1km, szer. 2.2km. Jezioro jest najdłuższym i trzecim pod względem wielkości zbiornikiem wodnym Pojezierza Drawskiego.
W jeziornej toni tkwi 5 wysp. Wzdłuż linii brzegowej usytuowane są 3 miejscowości letniskowe: Gudowo, Lubieszewo i Karwice. Wysokie płn.-wsch. brzegi z licznymi punktami widokowymi są słabo zalesione. Do płd.-zach. brzegu w całości zalesionego sięga obszar rozległego poligonu drawskiego.
Płynąc od ujścia Drawy wzdłuż północnego brzegu jeziora Lubie można dopłynąć po 3 km do letniskowej wioski Gudowo rozciągniętej u podstawy dużej zatoki w płn.-zach. części jeziora Na drugim, wschodnim końcu wioski zlokalizowane jest pole namiotowe, dzierżawione przez P.P.U. Jermak Gudowo 5/3, tel/fax (094) 363 22 59, 0 606 666 550 jermak@hot.pl, www.jermak.com. dysponujące wypożyczalnią sprzętu turystycznego, oprócz kajaków. W wiosce funkcjonują dwa sklepy spożywcze. W centrum wioski stoi XVII wieczny kościół p.w. św. Barbary, z drewnianą wieżą, zwieńczoną trzykondygnacyjnym hełmem cebulasto-namiotowym. Ołtarz główny, barokowy, drewniany z około1700 roku.
Naprzeciwko Gudowa, na przeciwległym płn.-zach. brzegu jeziora Lubie, w małej zatoce, położonej na płd.-zach. od wyspy Rybaki, zlokalizowane jest miejsce odpoczynku z deszczochronami, stołami i ławami oraz miejscem na ognisko. Położone jest ono w środkowej części ścieżki przyrodniczej Karwice-Dzikowo. Ścieżka przyrodnicza o długości 6 km zaczyna się przy Wojskowym Ośrodku Wypoczynkowym w Karwicach. Prowadzi wzdłuż wysokiego płd.-zach. brzegu jeziora Lubie przez las do Leśniczówki Myśliwskiej w osadzie Dzikowo. Przebieg ścieżki oznakowano stylizowanym liściastym drzewem w kolorze zielonym na tle białego kwadratowego pola.
 
117,1 km W jednej trzeciej długości jeziora, przy płd-zach. wysokim brzegu leży niewielka miejscowość Karwice. W usytuowanym na skraju jeziornej skarpy neogotyckim pałacu zbudowanym w latach 1863-66 mieści się zamknięty dla zewnętrznego ruchu turystycznego Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo - Wypocznkowy tel. (094) 363 20 88. Miejsce stało się sławne za sprawą „drawskiego obiadu” z udziałem Lecha Wałęsy. Obok parku rozciąga się rozległy XIX park. U podnóża jeziornego brzegu znajdują się kąpielisko z pomostami i wypożyczalnią sprzętu pływającego.
Po drugiej stronie jeziora długi półwysep „Ostry Róg” wrzyna się w jeziorną toń. Przy płd. – wsch. brzegu półwyspu, na jego końcu, w lesie zlokalizowane jest miejsce biwakowe „Ostry Róg”, wyposażone w pomost, stoły i ławy.
Płynąc wzdłuż płn.- wsch. brzegu można dopłynąć naprzeciwko wyspy Sołtysiej do pensjonatu „Palmoland” w osadzie Błędno, tel. (094) 363 11 90, 0 602 554 348. Pensjonat dysponuje pokojami do wynajęcia.
Na przeciwległym płd.-zach., brzegu jeziora Lubie, na płd. od wyspy Sołtysiej, u podstawy niezbyt głęboko wrzynającej się w ląd zatoki położone jest w lesie miejsce biwakowe. „Na Plaży” należące do Nadleśnictwa Drawsko Pomorskie. Od strony wody należy szukać 50 metrowej przerwy w pasie przybrzeżnych trzcin z dwoma krótkimi pomostami.
 
113,0 km Ujście rzeki Drawy z jeziora Lubie znajduje się 1,5 km na wschód od miejsca biwakowego „Na Plaży” i naprzeciwko wioski Lubieszewo położonej na płn.-zach. brzegu.
W głębokiej zatoce przy wiosce Lubieszewo położone jest gospodarstwo agroturystyczne „Pensjonat pod wesołym szczupakiem” Lubieszewo 30/2 tel. (094) 363 11 75, dysponujące polem biwakowym i pokojami do wynajęcia. Przy polu biwakowym dwa pomosty i kąpielisko wiejskie.
W wiosce przy wjeździe od strony Złocieńca zlokalizowane jest drugie gospodarstwo agroturystyczne, Lubieszewo 56, tel (094) 363 12 60 posiadające pokoje do wynajęcia.
W centrum wioski stoi barokowy kościół p.w. św. Kazimierza z 1687r., z ryglową wieżą przykrytą hełmem z neogotycką latarnią. U podstawy półwyspu nad jeziorem Lubie usytuowany jest bezstylowy dwór z początku XX w. z resztką parku. W wiosce dwa sklepy spożywcze.
Od wioski Lubieszewo wzdłuż linii brzegowej w kierunku płd. – wsch. rozmieszczone są ośrodki wypoczynkowe:
- Ośrodek wypoczynkowy sp. z o.o.. Lubie, tel. (094) 367 18 13 posiadający pole biwakowe, domki campingowe, plaże i pomosty.
Ostatnim ośrodkiem jest położony w lesie przy płn. – wsch. brzegu jeziora. Młodzieżowy Ośrodek Zdrowego Życia – Adwentystów Dnia Siódmego, Zatonie, tel. (094) 363 13 43, 363 13 44, 0 606 820 785, posiadający pole biwakowe. Od ujścia z jeziora Lubie, rzeka Drawa przepływa przez małą zatrzcinioną zatokę i zagłębia się w przeogromny, leśny kompleks drawskiego poligonu.
 
112,0km. Szeroko rozlana Drawa przepływa pod betonowym mostem drogowym wspartym na 4 parach okrągłych betonowych filarów. Po moście przebiega fragment drogi o nawierzchni z betonowych płyt. W nurcie rosną wodorosty. Z lewej strony za mostem dogodny zjazd do wody. Odpowiednie miejsce do rozpoczęcia lub zakończenia spływu. Znajduje się tu również w sosnowym lesie miejsce biwakowe „ Na murzynce ” Ogrodzone jest barierką z drewnianych żerdzi i wyposażone w ławy i stoły oraz miejsce na ognisko.
Za mostem rozpoczyna się najpiękniejszy 1,5 kilometrowy przełomowy odcinek środkowej Drawy. Brzegi krętej i bystrej w tym miejscu rzeki stają się coraz wyższe. Dochodzą do 20 metrów wysokości w stosunku do dna doliny. Kamieniste dno z licznymi bystrzami przegradzają powalone drzewa. W przejrzystej wodzie widać czerwone kamienie pokryte krasnorostem Hildenbrandtia rivularis, świadczą o wysokim stopniu czystości wody.
 
108,0km. Na lewym brzegu rzeki, przy podmytej, 3 metrowej wysokości piaszczystej skarpie usytuowane jest leśne miejsce biwakowe” Szczecińska Polana ”
 
107,7km. Kolejne leśne miejsce biwakowe „ Skarpa ” umiejscowione jest na prawym brzegu, przy podmytej, 3 metrowej wysokości nadbrzeżnej skarpie. Drawa płynie zakolami wśród trzcinowisk, pojawiających się na przemian to na lewobrzeżnych, to na prawobrzeżnych wypłyceniach. Zmiennie ukształtowane brzegi osiągają co pewien czas spore wysokości. W nurcie pojawiają się piaszczyste wypłycenia zachęcające do kąpieli. Przed ujściem do jeziora Wielkie Dębno rzeka płynie licznymi zakolami w płaskim podmokłym terenie.
 
102,0km. Ujście Drawy do jeziora Wielkie Dębno (pow. 95ha., gł. 6m.).
Przy płn. – zach. brzegu jeziora przerwa wśród pasa trzcin i kilkunastometrowej długości pomost. Kilka metrów od brzegu liczne, zmurszałe, drewniane kołki.. Drugie miejsce biwakowe „Wrocławska Polana” , z pomostem, ławami i stołami położone jest na tym samym brzegu jeziora 300 metrów na płd. – zach. od pierwszego.
Trzecie miejsce biwakowe „Dolmel” usytuowane jest przy płd. końcu jeziora Dębno Wlk.
 
101,0km. Szlak kajakowy przedostaje się wąskim, zatrzcinionym przesmykiem w środkowej części zachodniego brzegu jeziora Dębno Wlk., na jezioro Małe Dębno (pow. 26ha.). W środkowej części płn. brzegu jeziora Małe Dębno, gdzie jezioro zaczyna się zwężać, położone jest miejsce biwakowe „ Kominek” należące również do Nadleśnictwa Drawsko Pomorskie. Przy miejscu biwakowym z ławami i stołami, sanitariatem, znajduje się drewniany pomost. Kilkanaście metrów od brzegu tkwią w jeziornej toni zmurszałe, drewniane kołki.
 
100,0km. Rzeka szeroko rozlana, wolnym nurtem dopływa do betonowego drogowego mostu po którym biegnie szosa pomiędzy Konotopem odległym o 4,7km. a Poźrzadłem Wlk. odległym o 4,6km., na trasie Drawsko Pomorskie – Kalisz Pomorski. Przed mostem, z prawej strony rzeki znajduje się szerokie piaszczyste wyjście, do zagospodarowanego miejsca postoju pojazdów. Miejsce to wyposażone w stoły i ławy z zadaszeniami, sanitariat, wyjątkowo dobrze nadaje się do rozpoczęcia lub zakończenia spływu.
Od mostu do miejscowości Prostynia, 17 kilometrowy odcinek Drawy jest całkowicie zamknięty dla ruchu turystycznego, za względu na niebezpieczeństwo związane z poligonowymi ćwiczeniami. Za mostem, z lewej strony, nad brzegiem jeziora Wiry, umiejscowione jest ostatnie miejsce biwakowe „Wiry”, przed zamkniętym odcinkiem rzeki.

ODCINEK ZAMKNIĘTY

95,0km. Z prawej strony uchodzi do Drawy płynąca przez leśny kompleks, rzeka Drawka płynąca z jeziora Jeziorak.
92,8km. Za jeziorem Zły Łęg, zastawka odgradza pierwotne koryto Starej Drawy. Szlak kajakowy kieruje się przez jezioro Mielno (pow. 43ha.) utworzone w 1916 roku przez spiętrzenie wód ziemną zaporą w Borowie.
 
89,5km. W Borowie, kajaki trzeba przenieść 150 metrów z lewej strony zapory, elektrowni wodnej. Za Borowem rzeka Prostynia przepływa przez jezioro Prostynia (pow. 57ha., gł.5m.).
 
83,2km. Na moście drogowym w Prostyni kończy się poligon wojskowy i zamknięty odcinek rzeki Drawy. W wiosce sklep spożywczy.
 
KONIEC ODCINKA ZAMKNIĘTEGO

82,0km. Drawa przepływa pod wiaduktem kolejowym i betonowym mostem drogowym na trasie Kalisz Pomorski – Recz. Zaraz za mostem drogowym znajduje się przy prawym brzegu dogodne wyjście z wody na zagospodarowany parking z barem. Miejsce to wyjątkowo dobrze nadaje się do rozpoczęcia lub zakończenia spływu.
W Kaliszu Pomorskim bazą noclegową dysponuje:
- Hotel „ Solaris ” ul. Wolności38 tel. (094) 361 60 95
- Motel przy stacji benzynowej ul. Szczecińska39, tel. (094) 361 60 00
Od mostu do Drawna rzeka Drawa posiada najmniejszy na całej długości spadek wynoszący 0,25%.
 
WYKAZ MIEJSC POSTOJOWYCH NA SZLAKU KAJAKOWYM DRAWY Z MOŻLIWOŚCIĄ ROZBICIA NAMIOTÓW.
 
1. Powiatowy Ośrodek Sportów Wodnych- Czaplinek
2. Camping „ Czaplinek ”- Czaplinek
3. Camping „ U Jacka ”- Czaplinek
4. O.W. „ Drawtur ”- Czaplinek
5. O.W. „ Kusy Dwór ”- Czaplinek
7. Camping „ Wajk ” – 1,5km. od Piaseczna
8. Pole biwakowe Henryka Sułka - Stare Drawsko
9. Miejsce biwakowe przy gospodarstwie agroturystycznym Czesława Chochoła - Stare Drawsko
10. Miejsce biwakowe U Maleszy- Stare Drawsko
11. Miejsce biwakowe w osadzie Szymalów – 4km. od Warniłęgu.
12. Pole biwakowe w Rzepowie
13. Miejsce biwakowe przy młynie wodnym w Głęboczku.
14. Camping INTERNATURA www.internatura.com.pl w Głeboczku
15. Pole biwakowe przy stanicy wodnej w Złocieńcu.
16. Miejsce biwakowe Czubajka za ujściem Kokny Czubajka
17. Pole biwakowe przy obiekcie „ Słoneczna ” w Drawsku Pomorskim
18. Miejsce biwakowe „ Jedrkowe zakole" 1,8km. od Mielenka Drawskiego.
19. O.W. „ Relax-Gudowo ”
20. Pole namiotowe – Gudowo.
21. Miejsce biwakowe „ Ostry Róg ”
22. Pole biwakowe „ Na plaży ” Nadleśnictwo Złocieniec – 3,1km. od Karwic.
23. Miejsce biwakowe przy gospodarstwie agroturystycznym „Pensjonat pod wesołym szczupakiem” – Lubieszewo.
24. Pole biwakowe przy O.W. „ Lubie ” – Lubieszewo
25. Pole biwakowe przy M.O.Z.Z – Zatonie –3,5 km. od Lubieszewa.
26. Miejsce biwakowe „ Na murzynce”  – 4,8km. od Karwic.
27. Miejsce biwakowe „ Skarpa ” – 5,3km. od Karwic
28. Miejsce biwakowe „Szczecińska Polana”  – 4,7km. od Sienicy
29. Miejsce biwakowe przy płn. – zach. końcu jeziora Dębno Wielkie, 1,5km. od Żołędowa.
30. Miejsce biwakowe „ Wrocławska Polana ”  – 1,5km. od Żołędowa.
31. Miejsce biwakowe „ Dolmel ” – 3km. od Poźrzadła Wielkiego.
32. Miejsce biwakowe „ Kominek ”  nad jeziorem Dębno Małe – 1,4km. od Żołędowa.
33. Miejsce biwakowe „ Wiry ” nad jeziorem Wiry 1,6km. od Żołędowa.





«Sierpień» «2018 »
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Ni
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Powiat Drawski
Powiat Drawski
Powiat Szczecinecki
Powiat Szczecinecki
Czaplinek
Gmina Czaplinek
Drawsko Pomorskie
Gmina Drawsko Pomorskie
Kalisz Pomorski
Gmina Kalisz Pomorski
Ostrowice
Gmina Ostrowice
Wierzchowo
Gmina Wierzchowo
Gmina Szczecinek
Gmina Szczecinek
Barwice
Gmina Barwice
Złocieniec
Gmina Złocieniec
Borne Sulinowo
Gmina Borne Sulinowo
Grzmiąca
Gmina Grzmiąca
Drawno
Gmina Drawno

LGD Partnerstwo Drawy
LGD Partnerstwo Drawy
LGR Partnerstwo Drawy
LGR Partnerstwo Drawy

© 2011 Stowarzyszenie LGD "Partnerstwo Drawy", Wszelkie prawa zastrzeżone.