PĘTLA SZCZECINECKA
 
J. TRZESIECKO SZCZECINEK RZEKA NIEZDOBNA J. WIELIMIE RZEKA
GWDA GWDA WLK. RZEKA DOŁGA J. DOŁGIE DOŁGIE RZEKA DOŁGA
J. MŁYŃSKIE J. DĘBNO DĘBOGÓRA J. ŁĄKIE J. STUDNICA DRĘŻ
NO ORAWKA J. WIERZCHOWO RZEKA GWDA STARE WIERZCHOWO
J. SMOLĘSKO SPORE J. WIELIMIE RZEKA NIEZDOBNA SZCZECINEK
– J. TRZESIECKO.
 
Długość szlaku w wersji podstawowej 61,4 km.
Czas przepłynięcia 3 – 5 dni.

Początek i koniec szlaku kajakowego na jeziorze TRZESIECKO w SZCZECINKU.
Długość szlaku w wersji łatwiejszej 48,3 km.
Czas przepłynięcia 3 – 5 dni.

Początek i koniec szlaku kajakowego w GWDZIE WIELKIEJ.
 
Szlak kajakowy „PĘTLA SZCZECINECKA”, zlokalizowany jest na płn.–wsch. od SZCZECINKA w bajecznie pięknym obszarze krajobrazu chronionego „JEZIORA SZCZECINECKIE”. Zmierza trzema rzekami: NIEZDOBNĄ, GWDĄ i DOŁGĄ, przez 9 jezior. Wzdłuż trasy liczne atrakcje dostarczają niezapomnianych wrażeń.
 
0,0 km Przy wschodnim brzegu jeziora TRZESIECKO (pow. 295,1 ha, gł. 11,8 m, 7 wysp) usytuowana jest plaża miejska z wypożyczalnią sprzętu wodnego należąca do Ośrodka Sportu i Rekreacji w SZCZECINKU. Stanowi ona jeden z najdogodniejszych punktów rozpoczęcia spływu „PĘTLĄ SZCZECINECKĄ”. Przy brzegu jeziora położone są dwa miejsca biwakowe Nadleśnictwa Szczecinek.
 
0,3 km Trasa szlaku kajakowego zmierza od plaży na północ, do wypływu rzeki NIEZDOBNEJ z jeziora. Podąża przez śródmiejską zabudowę.
 
0,5 km Pomiędzy 5 a 6 mostem, za spichlerzem, kajaki przenosimy nad rurami, po specjalnie wykonanym z metalowej kratownicy pomoście.
 
1,2 km Za 12 mostem, z powodu nisko wiszących rur kajaki należy przenieść 8 metrów
prawym brzegiem.
 
1,5 km Przed 13 mostem kajaki przenosimy z tego samego powodu co poprzednio, 15 metrów z prawej strony.
 
2,7 km Od ujścia NIEZDOBNEJ do jeziora WIELIMIE (pow. 1754,6 ha, gł. 5,5 m, 7 wysp) płyniemy na płn.–wsch. ku największej w Polsce śródjeziornej wyspie – „WIELIMSKIEJ WYSPIE” o pow. 96,13 ha.

4,7 km Po drodze mijamy małą zadrzewioną wysepkę z kolonią kormoranów. Brzegi jeziora niedostępne, zatrzcinione.
 
5,7 km Przedostajemy się szerokim przesmykiem oddzielającym WIELIMSKĄ WYSPĘ od stałego lądu. Za wyspą otwiera się bezkresna toń jeziora.
 
9,2 km W odległości 0,7 km, na północ, od ujścia rzeki GWDY z jeziora WIELIMIE znajduje się przy naturalnych piaszczystych plażach gminne miejsce biwakowe.
 
10,1 km Uregulowanym korytem rzeki GWDY dopływamy do drogowego, betonowego mostu w wiosce GWDA WLK. Przy moście miejsce dogodne do zatrzymania się oraz sklep
spożywczy.
 
10,6 km Za przystanią rybacką wpływamy w rzekę DOŁGĄ, lewobrzeżny dopływ GWDY
płynący z jeziora MŁYŃSKIEGO. Płyniemy w kierunku przeciwnym do nurtu rzeki. Po 50
metrach przed przegrodą rzeczną wydostajemy się na wschodni brzeg. Przenosimy kajaki
300 m wzdłuż ogrodzenia Rybackiego Gospodarstwa Hodowlanego „GWDA” prowadzącego
hodowlę pstrąga potokowego, tęczowego i źródliskowego.
 
10,9 km Wodujemy za drewnianym mostkiem i stopniem wodnym na DOŁGIEJ, po nieistniejącym młynie wodnym.
 
12,8 km Płynąc w górę rzeki natrafiamy na coraz szybszy przeciwny nurt. Pokonujemy piaszczysty bród na wysokości GWDY MAŁEJ.
 
13,5 km Docieramy do ziemnej tamy z zastawką, spiętrzającej w śródleśnej dolince wody rzeki. Przy niewielkim rozlewisku miejsce dogodne do zatrzymania się i kąpieli. Tamę z zastawką, systemem kanałów i stawów wybudowano w 1973r.
 
15,7 km Leśnym odcinkiem rzeki, o niemalże stojącej wodzie, wypływamy wśród szuwarów na niezwykłe, krystalicznie czyste jezioro DOŁGIE (pow. 310,8 ha, gł. 19,8 m, dł. 8,5 km). Głęboko osadzoną, długą i wąską rynnę jeziora otaczają iglaste lasy.
 
17,1 km Przy trzecim cyplu na zachodnim brzegu natrafiamy na pierwsze miejsce biwakowe Nadleśnictwa Szczecinek.
 
17,5 km Drugie, leśne miejsce biwakowe „PATELNIA” Nadleśnictwa Szczecinek znajduje się na śródleśnej polanie usytuowanej na zboczu wschodniego brzegu.
 
17,9 km Trzecie miejsce biwakowe „BUNKRY” Nadleśnictwa Szczecinek usytuowane jest na 4 cyplu zachodniego brzegu jeziora. Znajduje się na osi umocnień WAŁU POMORSKIEGO.
 
18,4 km Ostatnie, czwarte miejsce biwakowe ukrywa się przy małej zatoczce u wschodniego brzegu jeziora.
 
19,1 km Na wysokich, niezalesionych pagórkach wschodniego brzegu skrywa się letniskowa zabudowa wioski DOŁGIE.
 
24,2 km W zatrzcinionym, płn.–zach. końcu jeziora DOŁGIE odnajdujemy ujście rzeki
DOŁGIEJ.
 
24,6 km Kajaki przenosimy 10 metrów z prawej strony betonowego mostku. Dalej płyniemy pod prąd malowniczą głęboką polodowcową doliną o zalesionych zboczach. Miejscami trzeba holować kajak.
 
27,1 km Do kolonii STEPNO holujemy kajaki z powodu wartkiego i wąskiego nurtu. Dawniej funkcjonował tu młyn wodny i mała elektrownia wodna. Kajaki przeciągamy pod mostkiem lub przenosimy z lewej strony przez gruntową drogę.

27,2 km W miejscu ujścia rzeki DOŁGIEJ z jeziora MŁYŃSKIEGO (pow. 41,7 ha, gł. 33,1 m) wydostajemy się na otwartą przestrzeń wodną. Jezioro o wysokich brzegach przylega od strony zachodniej do ściany lasu.
 
27,9 km W połowie długości wschodniego brzegu jeziora, za przerwą wśród pasa trzcin, zlokalizowane jest pole biwakowe położonego za pagórkiem gospodarstwa agroturystycznego „NAD JEZIOREM MŁYŃSKIE”.

28,3 km Przed płn.–zach. końcem jeziora lądujemy na przybrzeżnej polanie. Kajaki przenosimy 400 metrów leśną drogą nad brzeg jeziora DĘBNO (DAMSKIE).
28,8 km W odległości 50 m na lewo od miejsca wodowania znajduje się na leśnej polanie
miejsce biwakowe Nadleśnictwa Szczecinek.
 
29,9 km Płyniemy na północ ku najdalszej zatoce jeziora DĘBNO (140,2 m n.p.m., pow. 71,1 ha, gł. 15 m, dł. 1,8 km, maks. szer. 0,7 km). Dopływamy do zbocza potężnego pasma wzniesienia DĘBOGÓRY (167 m n.p.m.). Leśną ścieżką i drogą przenosimy kajaki 450 m, nad brzeg ukrytego po drugiej stronie wypiętrzenia jeziora ŁĄKIE (139,7 m n.p.m., pow. 14,7 ha, gł. 6 m, dł. 0,9 km maks. szer. 0,15 km).
 
31,3 km W końcu jeziora ŁĄKIE, za ścianą lasu wypływamy wąskim ciekiem wodnym
w rozległy obszar łąk i pól. 32,6 km Przepływamy z nurtem pod betonowym mostem drogowym na drodze STARE WIERZCHOWO – DRĘŻNO.
 
32,8 km Wśród przybrzeżnych trzcin wpływamy na jezioro STUDNICA (DRĘŻNO), (pow. 101,7 ha, gł. 24,9 m). Do wschodniego brzegu w wiosce DRĘŻNO przylega stanica ZHP dysponująca polem namiotowym i domkami campingowymi. Tu też zaczyna się szlak kajakowy „GWDA”, podążający wspólnie z „PĘTLĄ SZCZECINECKĄ”, aż do ujścia rzeki DOŁGIEJ w wiosce GWDA WLK.
 
34,8 km Przy płn. końcu jeziora STUDNICA, po lewej stronie od wypływu rzeki GWDY, umiejscowiony jest O.W. „ORAWKA”. Przepływamy przez międzyjeziorny przesmyk w letniskowej osadzie ORAWKA. Za mostkiem, po obu stronach rzeczki usytuowane są miejsca biwakowe Nadleśnictwa Szczecinek.

34,9 km Piaszczystym wypłyceniem wypływamy na duże jezioro WIERZCHOWO (pow. 731 ha, gł. 26,5 m).
 
35,6 km Kierujemy się na południe wzdłuż wschodniego brzegu jeziora. Mijamy jedyną jeziorną wyspę. Na wysokości przybrzeżnej DRAWSKIEJ GÓRY (166,6 m n.p.m.) osiągamy ciąg naturalnych piaszczystych plaż. W sosnowym lesie, obok wzniesienia znajduje się miejsce biwakowe „PIASKI” Nadleśnictwa Szczecinek.
 
37,6 km W płd. końcu jeziora, w pasie przybrzeżnych trzcin ukryte jest ujście rzeki GWDY. Przy wypływie z jeziora umiejętnie przedostajemy się pośród granitowych głazów przy fragmentarycznie zachowanej betonowej zastawce. Na lewym brzegu rzeki śródleśna
polana z gminnym miejscem biwakowym.
 
38,9 km W wiosce STARE WIERZCHOWO spływamy pod półkoliście sklepionym, kamienno– ceglanym mostem. Przy moście miejsce dogodne do zatrzymania się. Niedaleko sklep spożywczy.
 
41,6 km W rozległym kompleksie leśnym, przepływamy w poprzek jeziora SMOLĘSKO
(SMAUSZ), (pow. 60 ha, gł. 4 m). Zachodni koniec jeziora zaściełają nadwodne kobierce
grzybieni białych. Przy wypływie rzeki GWDY z jeziora, dogodne miejsce na krótki postój.
Obok letniskowa osada MALECHOWO.
 
42,8 km Wartkim nurtem dopływamy do zastawki z betonowym mostkiem. Przy niskim stanie wody, kajaki ostrożnie spuszczamy po kamienistym dnie i przez mały próg wodny. Opuszczamy las i przedostajemy się przez obszar MALECHOWSKICH BŁOT.
 
46,5 km Przepływamy pod drogowym mostem na skraju letniskowej wioski SPORE. Na lewym brzegu rzeki, 150 metrów za mostem położone jest pole biwakowe przy O.W. „WODNIK”. Za wioską rzeka wpływa w głęboką dolinę o zalesionych zboczach. Zaczyna się przełom górnej GWDY.
 
47,5 km Dopływamy do betonowego mostu. Kajaki przenosimy 25 m z prawej strony, za wysoki stopień wodny po nieistniejącym młynie. Dalej rzeka płynie zmiennym nurtem. Spływ uatrakcyjniają przewrócone drzewa.
 
49,0 km Kończy się przełomowy odcinek rzeki. Zalesione brzegi stają się niskie i podmokłe.
 
50,3 km W otoczeniu trzcinowisk rzeka GWDA uchodzi do ogromnego jeziora moreny dennej – WIELIMIA.
 
51,7 km Na zachodnim brzegu, naprzeciwko pierwszej napotkanej wyspy znajduje się na leśnej polanie miejsce biwakowe Nadleśnictwa Szczecinek.
 
54,5 km Płynąc wzdłuż zachodniego brzegu, dopływamy do przewężenia, pomiędzy rozległym trzcinowiskiem a WIELIMSKĄ WYSPĄ. Od GWDY WLK. położonej w kierunku płd.–wsch. dzieli nas odległość 4 km. Kontynuując podróż do SZCZECINKA, płyniemy na płd.–zach.
 
56,5 km Od niewielkiej wyspy z kolonią kormoranów, odcinek końcowy szlaku kajakowego „PĘTLA SZCZECINECKA” pokrywa się z częścią początkową.
 
58,7 km Na granicy miasta SZCZECINKA wpływamy pod prąd leniwie płynącej rzeki NIEZDOBNEJ.
 
60,2 km Za 5 mostem rzeka przyspiesza. W samym centrum SZCZECINKA trzeba miejscami kajak holować, ze względu na zbyt wartki nurt wody.
 
61,1 km Przy zespole zamkowym wypływamy na jezioro TRZESIECKO.
 
61,4 km Na plaży miejskiej kończymy spływ szlakiem „PĘTLI SZCZECINECKIEJ”.

«Lipiec» «2018 »
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Ni
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Powiat Drawski
Powiat Drawski
Powiat Szczecinecki
Powiat Szczecinecki
Czaplinek
Gmina Czaplinek
Drawsko Pomorskie
Gmina Drawsko Pomorskie
Kalisz Pomorski
Gmina Kalisz Pomorski
Ostrowice
Gmina Ostrowice
Wierzchowo
Gmina Wierzchowo
Gmina Szczecinek
Gmina Szczecinek
Barwice
Gmina Barwice
Złocieniec
Gmina Złocieniec
Borne Sulinowo
Gmina Borne Sulinowo
Grzmiąca
Gmina Grzmiąca
Drawno
Gmina Drawno

LGD Partnerstwo Drawy
LGD Partnerstwo Drawy
LGR Partnerstwo Drawy
LGR Partnerstwo Drawy

© 2011 Stowarzyszenie LGD "Partnerstwo Drawy", Wszelkie prawa zastrzeżone.