GWDA
 
DRĘŻNO J. STUDNICA ORAWKA J. WIERZCHOWO STARE WIERZCHOWO
– J. SMOLĘSKO – SPORE – J. WIELIMIE – GWDA WIELKA – JELENI RUCZAJ – GOŁĘ
BIEWO – LUBNICKI MŁYN.
 
Długość szlaku w granicach powiatu – 44,9 km (całkowita dł. 145 km).
Czas przepłynięcia 2 – 3 dni (całego szlaku 7 – 8 dni).
 
Początek szlaku kajakowego w DRĘŻNIE, na jeziorze STUDNICA.
Koniec przy LUBNICKIM MŁYNIE.
 Poglądowa mapka szlaku.Rzeka GWDA wypływa z jeziora STUDNICA, w paśmie wododziału na poziomie 139,4 m n.p.m. W górnym biegu, na obszarze chronionego krajobrazu „SZCZECINECKIE JEZIORA”, przepływa przez 4 jeziora: STUDNICA, WIERZCHOWO, SMOLĘSKO i WIELIMIE. Niesie wody I klasy czystości. Ten fragment rzeki stanowi zarazem część szlaku kajakowego „PĘTLA SZCZECINECKA”. W granicach powiatu zmienny nurt GWDY wije się dnem finezyjnie ukształtowanej doliny. Przedostaje się przez 3 przełomy.
 
145,0 km - Miejscem wyjątkowo nadającym się do rozpoczęcia spływu kajakowego szlakiem „GWDY” jest Stanica ZHP nad jeziorem STUDNICA w wiosce DRĘŻNO. Dysponuje
domkami campingowymi i polem namiotowym.
143,0 km - U ujścia rzeki GWDY, w płn. końcu jeziora STUDNICA (DRĘŻNO), (pow. 101,7 ha, gł. 24,9 m) zlokalizowany jest O.W. „ORAWKA”. Wąskim, międzyjeziornym przesmykiem przepływamy na jezioro WIERZCHOWO (pow. 731 ha, gł. 26,5 m). Po obu stronach rzeki usytuowane są miejsca biwakowe Nadleśnictwa Szczecinek.
142,2 km - Za jedyną jeziorną wyspą i przybrzeżną DRAWSKĄ GÓRĄ (166,6 m n.p.m.) przy wsch. brzegu położone jest kolejne miejsce biwakowe „PIASKI” Nadleśnictwa Szczecinek. Wzdłuż brzegu naturalna piaszczysta plaża.
140,2 km - U ujścia GWDY z jeziora WIERZCHOWO na lewym brzegu, za nieczynną zastawką, znajduje się gminne miejsce biwakowe.
 
138,9 km - W wiosce STARE WIERZCHOWO, przepływamy pod półkoliście sklepionym
kamienno – ceglanym mostem. Miejsce dogodne do zatrzymania się.
 
136,2 km - Wśród iglastych borów przecinamy taflę jeziora SMOLĘSKO (SMAUSZ) (138,3 m n.p.m., pow. 60 ha, gł. 4 m, dł. 2,1 km, maks. szer. 0,3 km). U ujścia GWDY z jeziora, w pobliżu letniskowej osady MALECHOWO miejsce dogodne na krótki postój.
 
135,0 km - Na trasie spływu pojawia się pierwsza przeszkoda, zastawka z betonowym
mostkiem. Kamieniste dno i mały stopień wodny, przy niskim stanie wody zmuszają do
spuszczenia kajaku na lince.
 
131,3 km - Za obszarem MALECHOWSKICH BŁOT przepływamy pod betonowym mostem
w wiosce SPORE.
 
131,2 km - Na lewym brzegu pole biwakowe przy O.W. „WODNIK”. Za wioską zaczyna się
przełom górnej GWDY.
 
130,3 km - Dopływamy do betonowego mostu na kamienistej drodze SPOREDOBROGOSZCZ przy progu wodnym po młynie. Kajaki przenosimy 25 m z prawej strony mostu i spiętrzenia. Przy moście dogodne miejsce do rozpoczęcia i zakończenia spływu. Rzeka płynie wartko, wśród dość wysokich brzegów. W poprzek koryta leżą przewrócone drzewa.
 
128,8 km - Koniec przełomu górnej GWDY. Brzegi stają się niskie, podmokłe.
 
127,5km - Rzeka GWDA uchodzi doo gromnego jeziora moreny dennej–WIELIMIA (pow.1754,6ha, gł. 5,5 m, 7 wysp). Na wysokości pierwszej wyspy przy zachodnim brzegu jeziora, na śródleśnej polanie zlokalizowane jest miejsce biwakowe Nadleśnictwa Szczecinek. Przy płd.–wsch. piaszczystym brzegu, w pobliżu wiejskiego boiska koło GWDY WIELKIEJ położone jest gminne miejsce biwakowe.
 
121,3 km - W płd.–wsch. końcu jeziora, pomiędzy dwoma kamiennymi przyczółkami, znajduje się ujście GWDY.

120,4 km - W otoczeniu łąk i pól dopływamy uregulowanym rzecznym korytem do drogowego mostu w wiosce GWDA WLK. Przy brzegu sklep spożywczy i miejsce dogodne do zatrzymania się. Mijamy przystań rybacką.
 
119,9 km - Do GWDY wpływa lewobrzeżny dopływ – DOŁGA. Stanowi część szlaku kajakowego „PĘTLA SZCZECINECKA”.
 
119,1 km - Na trasie spływu kolejny betonowy most drogowy łączący położone na przeciwległych brzegach wioski: GWDĘ WLK. i GWDĘ MAŁĄ.
 
118,0 km - Płytką dolinę GWDY przecina nasyp linii kolejowej SZCZECINEK – BIAŁY BÓR.
Brzegi łączy dwudziestometrowej długości stalowy wiadukt.
 
113,6 km - Rzeka sunie łagodnymi zakolami przez rozległy kompleks leśny. Po betonowym moście droga wiedzie do położonej na lewym brzegu leśniczówki JELENI RUCZAJ.
 
111,0 km - Za pozostałością drewnianego mostu prowadzącego niegdyś do nieistniejącej już letniskowej osady JELENI RUCZAJ zaczyna się drugi przełom GWDY. Dnem doliny o wysokich do 15 metrów brzegach wije się wśród trzcinowisk rzeczne koryto.
 
109,5 km - Brzegi imponującej polodowcowej doliny, łączy wysoko zawieszony stalowy
wiadukt na linii kolejowej SZCZECINEK – CHOJNICE. Kończy się przełomowy odcinek.
 
107,3 km - Niewielkim rozlewiskiem dopływamy do grobli, z prawej strony jazu elektrowni wodnej w samotnej osadzie GOŁĘBIEWO. Kajaki przenosimy 30 metrów, z prawej strony elektrowni. Za zgodą właściciela elektrowni można rozbić namioty.
 
105,8 km - Wzdłuż wysokiego lewego brzegu dopływamy do pali pozostałych po drewnianym moście. Tuż za nimi woda z hukiem przelewa się przez betonowe przepusty. Na lewym brzegu fundamenty młyna wodnego. Po przepustach leśna droga zmierza do DRAWIENIA. Kajaki przenosimy 40 metrów z lewej strony, lub ostrożnie spływamy lewym, skrajnym przepustem. Za przepustami, w głębokiej malowniczej dolinie rzeka tworzy niewielkie rozlewisko z dwiema wysepkami. Miejsce zachęca do kąpieli. Nurt wody staje się szybszy. Zaczyna się trzeci przełom GWDY.
 
105,4 km - Do GWDY uchodzi prawobrzeżny dopływ – OSOKA. W nurcie wody napotykamy powalone drzewa. Rzeka wije się, na przemian przy lewym lub prawym wysokim brzegu doliny.
 
102,9 km - Kończy się przełom GWDY. Rzeka zwalnia.
 
100,1 - km Stojącą wodą niewielkiego rozlewiska dopływamy do grobli obok jazu elektrowni wodnej w osadzie LUBNICKI MŁYN. Przy spiętrzeniu wody zachował się budynek młyna. Na prawym brzegu, przed stopniem wodnym prywatne miejsce biwakowe. W przypadku kontynuowania spływu kajaki przenosimy 30 m z lewej strony wysokiego spiętrzenia wody. Do LUBNICKIEGO MŁYNA można dojechać wstęgą asfaltowej drogi od strony LOTYNIA. Na przepłynięcie pozostałej, 100 kilometrowej części szlaku „GWDY”, musimy zarezerwować 5 – 6 dni.

«Lipiec» «2018 »
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Ni
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Powiat Drawski
Powiat Drawski
Powiat Szczecinecki
Powiat Szczecinecki
Czaplinek
Gmina Czaplinek
Drawsko Pomorskie
Gmina Drawsko Pomorskie
Kalisz Pomorski
Gmina Kalisz Pomorski
Ostrowice
Gmina Ostrowice
Wierzchowo
Gmina Wierzchowo
Gmina Szczecinek
Gmina Szczecinek
Barwice
Gmina Barwice
Złocieniec
Gmina Złocieniec
Borne Sulinowo
Gmina Borne Sulinowo
Grzmiąca
Gmina Grzmiąca
Drawno
Gmina Drawno

LGD Partnerstwo Drawy
LGD Partnerstwo Drawy
LGR Partnerstwo Drawy
LGR Partnerstwo Drawy

© 2011 Stowarzyszenie LGD "Partnerstwo Drawy", Wszelkie prawa zastrzeżone.