GMINA KALISZ POMORSKI
Urząd Miasta i Gminy w Kaliszu Pomorskim
Pl. Wolności 25, 78-540 Kalisz Pomorski
tel. 094 361 62 59
fax. 094 361 62 88
e-mail: ratusz@kaliszpom.pl
www.kaliszpom.pl
 
Gmina Kalisz Pomorski położona jest w granicach województwa zachodniopomorskiego. Powierzchnia gminy wynosi 48 000 ha, z czego ponad połowę zajmuje Drawski Poligon Wojskowy zaliczany do największych w Europie. Siedzibą gminy jest miasto Kalisz Pomorski zamieszkałe przez 4,4 tys. osób (ogółem ludności w gminie 7,8 tys.).Przez Kalisz biegnie droga tranzytowa nr 10 Szczecin – Bydgoszcz – Warszawa. Miasto leży 100 km od Szczecina, 124 km od Koszalina i 74 km od Piły. Gospodarczo gmina opiera się głównie na przemyśle drzewnym, leśnictwie, rolnictwie indywidualnym i wielkoobszarowym, przemyśle rolno-spożywczym, a także handlu i usługach. W ostatnich latach rozwinął się przede wszystkim handel drobno-detaliczny, usługi transportowe, usługi hotelarskie, gastronomiczne, produkcja galanterii drzewnej. Polityka inwestycyjna władz gminy jest nastawiona na systematyczny i planowy rozwój gospodarczy z jednoczesną dbałością o zachowanie walorów przyrodniczych.
 
W historii tego terenu wielkie znaczenie odegrał władca Wielkopolski Przemysł I (1220-1257), ojciec Przemysława II króla Polski, który w połowie XIII w. zajął Kalisz nad Prosną i właśnie stąd zabrał osadników, przenosząc ich nad Drawicę do osady Nova Calisia. Takie były początki Kalisza Pomorskiego i stąd się wzięła jego obecna nazwa. W latach 1888-1900 zbudowano linie kolejowe; Kalisz Pomorski stał się węzłem komunikacji kolejowej. Wówczas też powstały tu pierwsze zakłady przemysłowe. Na przełomie XIX/XX wieku rozpoczął się również napływ wczasowiczów. W 1900 r. miasto liczyło 3,7 tys. mieszkańców. 25 lat później 3,4 tys. W przeddzień wojny w 1939 r. w Kaliszu Pomorskim mieszkało 4 tys. mieszkańców. Znaczny rozwój Kalisza Pomorskiego miał miejsce na przełomie wieku XIX i XX . We wrześniu 1888 roku wybudowano pierwszy odcinek trasy kolejowej z Kalisza Pomorskiego do tartaku. W kilka lat później w roku 1896 wybudowano linie kolejową Kalisz Pomorski - Choszczno i Kalisz Pomorski - Stargard, a w 1900 Kalisz Pomorski - Wierzchowo. O okresie międzywojennym Kalisz Pomorski dzięki pięknemu położeniu między lasami i jeziorami był kurortem dla wielu gości ze Szczecina i Berlina. Do 1945 roku nie odczuwano tutaj wojny bezpośrednio. Sytuacja zmieniła się w pierwszych tygodniach 1945 roku to znaczy do rozpoczęcia ofensywy styczniowej znad Wisły. Armia radziecka i I AWP posuwały się niezmiernie szybko w kierunku Wału Pomorskiego potężnych fortyfikacji niemieckich, których budowę rozpoczęto w latach 1934-36, a następnie rozbudowano 1944 r. Fortyfikacje ciągnące się od Szczecinka przez pobliskie miasta Wałcz i Mirosławiec i dalej na południe brzegiem Drawy i Noteci znajdowały się bezpośrednio przy Kaliszu Pomorskim. Miasto znalazło się w zasięgu głównych działań wojennych tego odcinka frontu. 12 lutego miasto zostało zdobyte, ale więcej niż połowa obiektów mieszkalnych uległa zniszczeniu i nie nadawała się do odbudowy. Wszędzie były ruiny w gruzach leżały zakłady przemysłowe.
 
Do końca lat 60-tych zajmowano się w mieście głównie odgruzowywaniem i porządkowaniem po zniszczeniach wojennych. W latach 70-tych powstały nowe osiedla mieszkaniowe w centrum miasta i osiedle PGR i Nadleśnictwa przy ul. Dworcowej. Największym skarbem gminy są liczne jeziora (54 jeziora o łącznej powierzchni 710 ha) oraz olbrzymie lasy Puszczy Drawskiej zajmujące 54% powierzchni gminy. Samo Miasto - Kalisz Pomorski usytuowane jest pośród trzech niewielkich jezior: Bobrowo Duże, Bobrowo Małe i jez. Młyńskie. Bardzo ważny dla turystyki w gminie jest Szlak kajakowy im. Karola Wojtyły na rzece Drawie, na którym latem uroki gminy poznaje tysiące podróżujących nim turystów. W Kaliszu Pomorskim warto zobaczyć Zamek Wedlów z XIV wieku, a także Kościół klasycystyczny p.w. M. B. Królowej Polski z 1771 roku. Z zabytków techniki warta uwagi jest wciąż działająca elektrownia wodna pracująca na urządzeniach z początku XX wieku w Borowie.
 
 

Pokaż Miejscowości na większej mapie

«Lipiec» «2018 »
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Ni
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Powiat Drawski
Powiat Drawski
Powiat Szczecinecki
Powiat Szczecinecki
Czaplinek
Gmina Czaplinek
Drawsko Pomorskie
Gmina Drawsko Pomorskie
Kalisz Pomorski
Gmina Kalisz Pomorski
Ostrowice
Gmina Ostrowice
Wierzchowo
Gmina Wierzchowo
Gmina Szczecinek
Gmina Szczecinek
Barwice
Gmina Barwice
Złocieniec
Gmina Złocieniec
Borne Sulinowo
Gmina Borne Sulinowo
Grzmiąca
Gmina Grzmiąca
Drawno
Gmina Drawno

LGD Partnerstwo Drawy
LGD Partnerstwo Drawy
LGR Partnerstwo Drawy
LGR Partnerstwo Drawy

© 2011 Stowarzyszenie LGD "Partnerstwo Drawy", Wszelkie prawa zastrzeżone.