Ostrowice

Najstarsze wzmianki o wsi Ostrowice pochodzą z 1321 r. Od końca XV w. wieś staje się własnością rodu Borków. W 1652 r. w Ostrowicach, przy trakcie z Drawska do Połczyna otworzono dużą wiejską karczmę, gdzie między innymi szynkowano drawskie piwo. W 1940 r. niedaleko Ostrowic powstał duży obóz pracy.

Zabytki sakralne   


Ostrowice – Kościół Parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, został ufundowany przez właścicieli wsi Ernesta Klausa von Horn i Eleonorę von Kleisten w 1697 r. Wybudowany w stylu barokowym został przebudowany w latach trzydziestych XIX wieku. Ołtarz główny pochodzi z XVII wieku i jest jedyną zabytkową pozostałością w kościele. Na wieży kościelnej zawieszony jest żelazny dzwon z 1924 r., w miejsce dzwonu wykonanego w 1737 a przetopionego w 1917 roku na potrzeby wojenne. Drugi dzwon pochodzący z 1732 r. istnieje do dnia dzisiejszego.
- Borne - Kościół filialny pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe, Pierwszy kościół powstał w latach 1614-1645. Obecny, neoromański, wybudowany został w XIX wieku. Z oryginalnego wyposażenia pozostało niewiele elementów; warta uwagi jest ośmioboczna kropielnica. Na dzwonnicy stojącej na placu przykościelnym zawieszony jest dzwon spiżowy neobarokowy odlany w 1881 r.
- Stare Worowo – Kościół filialny pw. św. Antoniego Padewskiego, został wybudowany w 1689 roku, natomiast wieża i fasada pochodzą z 1786 r. Z pierwotnego wyposażenia zachowana została empora organowa, fragment posadzki, żeliwny krucyfiks z początku XX wieku, mosiężny świecznik z końca XIX wieku, oraz ławy drewniane z XIX wieku.
- Donatowo – Kościół filialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstał w 1909 roku, Chociaż nie wyklucza się istnienia w tej miejscowości wcześniejszego obiektu sakralnego np. kaplicy. Obecny kościół został wzniesiony w stylu neogotyckim; do 1945 roku należał do gminy ewangelickiej, a po II wojnie światowej przekazano go Kościołowi rzymskokatolickiemu. Z pierwotnego wyposażenia świątyni zachował się ołtarz główny, krucyfiks poświęcony czterem braciom z rodziny Brandt, dwa świeczniki ołtarzowe i ośmioboczna drewniana ambona. Dzwon kościelny pochodzi z 1855 roku, wykonany przez firmę Boettger z Tuczna na Pomorzu.
- Chlebowow – Kościół filialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, został wybudowany w XVIII wieku. W latach sześćdziesiątych XX wieku nastąpiła całkowita przebudowa kościoła.
- Siecino - Kościół filialny pw. św. Józefa, wybudowano w XVIII wieku. Warte zauważenia jest, że do dnia dzisiejszego w kościele zachował się kryształowy, dwukondygnacyjny żyrandol pochodzący z połowy XIX w., a pierwotnie przeznaczony dla wnętrza pałacowego. Poza nim istnieje do dzisiaj kropielnica z kamienia sztucznego zbudowana na przełomie XIX i XX wieku oraz neoromański krucyfiks metalowy z początku XX wieku.


«Czerwiec» «2018 »
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Ni
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Powiat Drawski
Powiat Drawski
Powiat Szczecinecki
Powiat Szczecinecki
Czaplinek
Gmina Czaplinek
Drawsko Pomorskie
Gmina Drawsko Pomorskie
Kalisz Pomorski
Gmina Kalisz Pomorski
Ostrowice
Gmina Ostrowice
Wierzchowo
Gmina Wierzchowo
Gmina Szczecinek
Gmina Szczecinek
Barwice
Gmina Barwice
Złocieniec
Gmina Złocieniec
Borne Sulinowo
Gmina Borne Sulinowo
Grzmiąca
Gmina Grzmiąca
Drawno
Gmina Drawno

LGD Partnerstwo Drawy
LGD Partnerstwo Drawy
LGR Partnerstwo Drawy
LGR Partnerstwo Drawy

© 2011 Stowarzyszenie LGD "Partnerstwo Drawy", Wszelkie prawa zastrzeżone.