Czaplinek.
W okresie od VII do XII wieku w okolicach jeziora Drawsko i górnego biegu rzeki Drawy istniało skupisko osadnicze składające się, z co najmniej siedmiu grodzisk i 20 osad otwartych. Badania archeologiczne pozwoliły przyjąć, że istniała tu zorganizowana jednostka terytorialna, którego głównym ośrodkiem był gród w Drahimiu (obecnie Stare Drawsko). Dalsza historia miasta Czaplinek i przyległych doń terenów, łączy się z historią dwóch zakonów rycerskich powstałych w okresie wypraw krzyżowych: Templariuszy i Joannitów. Przemysław II książę Wielkopolski i Krakowa, w 1286 roku nadał ziemie wokół jeziora Drawsko rycerskiemu zakonowi templariuszy. Na siedzibę nowo utworzonej komandorii, wybrano miejsce przy istniejącej starej osadzie słowiańskiej, którą nazwano Tempelburg. Nazwa miasta w brzmieniu Czaplyn pojawiła się po raz pierwszy w 1368 roku na dokumencie króla Kazimierza Wielkiego i tą datę przyjmuje się za rok założenia Czaplinka. W 1655 r. Drahim i Czaplinek były pierwszymi miejscowościami Rzeczypospolitej zdobytymi przez wojska króla Karola Gustawa. Wiek XVIII okazał się dla Czaplinka korzystny m.in. ze względu na wyraźny rozwój gospodarczy i urbanistyczny. Miasto posiadało wtedy jeden z największych na Pomorzu Zachodnim ośrodek rzemiosła sukienniczego, młyny, wiatraki, tartak oraz cegielnie. Czaplinka nie omijały jednak wielkie pożary, które niszczyły miasto prawie w całości. W II połowie XVIII wieku Drahim stopniowo tracił znaczenie na rzecz miasta, a zamek zaczął popadać w ruinę. Wiek XIX to okres intensywnego rozwoju miasta. Po dojściu Hitlera do władzy w 1933 r. w Czaplinku został zlokalizowany ośrodek szkolenia żeglarskiego i wodnego Hitlerjugendheim. W 1945 roku miasto zostało zdobyte przez 7 Kołobrzeski Pułk Piechoty. Czaplinek był prawie całkowicie opustoszały i bardzo zniszczony. Okolice te zaczęli zaludniać osadnicy z Polski centralnej, repatrianci ze wschodu, a także Łemki i Ukraińcy. W latach powojennych miasto powoli rozbudowywano. Powstały nowe osiedla, ośrodki wypoczynkowe, ale przy okazji zniszczono to co pozostało po Niemcach.

W mieście działa Izba muzealna
78-550 Czaplinek, ul. Rynek 1
tel. (0-94) 375-551-77
Jest to stała ekspozycja gromadząca pamiątki z historii miasta i okolic.
Czynna codziennie prócz poniedziałku od 10.00 do 18.00.

Pozatym na terenie gminy w miejscowości Stare Drawsko
działa Muzeum "Zamek Drahim"

www.drahim.pl
Sare Drawsko
78-550 Czaplinek
Zbigniew Mikiciuk
tel. 504 150 817
e-mail drahim@drahim.pl
Muzeum czynne w sezonie letnim od 10.00 do 18.00
Zamek Drahim  zaprasza na spotkanie z historią ziemi pomorskiej. Na zamku znajduje się muzeum, w którym zobaczyć można min. broń, zbroje, narzędzia tortur, oraz niezliczone przedmioty codziennego użytku z okresu świetności zamku. Atrakcją są organizowane cyklicznie tradycyjne turnieje rycerskie.


Do bardzo ciekawych atrakcji zaliczyć trzeba także:
SŁAWOGRÓD

Kontakt:
Michał Uliński
Ul. Paska 10
78-550 Czaplinek
ul. Jesionowa 7-9-11
tel./fax (0-94) 375 45 45
tel. kom. 602 424 690
www.slawogrod.glt.pl 
e-mail: slawogrod@wp.pl


Jest to drewniany skansen zbudowany na wzór wczesnośredniowiecznej osady. W sezonie letnim organizowane są imprezy, pokazy walk oraz życia codziennego.
Najciekawsze zabytki na terenie gminy Czaplinek:


Zabytki sakralne   

- Kościół parafialny pw. Św. Trójcy w Czaplinku – znajduje się przy ul. Moniuszki, zwany jest przez mieszkańców Czaplinka małym kościółkiem. Wzniesiony został prawdopodobnie w XIV wieku, w miejscu gdzie stał drewniany zamek templariuszy i joannitów na wzgórzu zwanym Kazimierzowskim. Cały obszar przyległy do kościółka opasany jest kamiennym murem o wysokości 1-2 metra i otoczony przez wiekowe drzewa. Kościół jest orientowany geograficznie na osi wchód-zachód. Zbudowany został w stylu romańskim z licznymi elementami nowo pojawiającego się wówczas stylu gotyckiego i dlatego posiada pewne cechy obu styli (przysadzista kamienna budowla romańska i w miarę przejrzyste wnętrze kościoła gotyckiego), jednak wielokrotne odbudowy po pożarach zatarły pierwotny styl.

- Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. W Czaplinku – znajduje się we wschodniej stronie rynku i przez miejscowych nazywany jest dużym kościołem. Jest to kościół poewangelicki, zbudowany w latach 1829-1830 na planie krzyża równoramiennego (tzw. krzyża greckiego) w stylu o pewnych cechach neoromańskich i klasycystycznych. Z zewnątrz warto zwrócić uwagę na schodkowe portale z tympanonami znajdujące się na zakończeniach transeptu (czyli poprzecznej nawy kościoła) i za prezbiterium. Wewnątrz kościoła, z lewej strony, znajdują się duże, neogotyckie organy, znajdujące się na jednej z dwóch ocalałych empor. Widoczne potężne polichromie ścienne wykonane zostały w roku 1954. Mozaiki pochodzą z lat osiemdziesiątych XX wieku.- Stare Drawsko – neogotycki kościół z 1870 roku
- Kluczewo – neogotycki rok wybudowania to 1866
- Czarne Małe – neogotycki kościół wybudowany w 1870 roku
- Siemczyno – neogotycki kościół z 1699 roku
- Rzepowo – neogotycki kościół wybudowany w 1870 roku
- Sikory – kościół neoromański z 1869 roku
- Czarne Wielkie – kościół neoromański z końca XIX wieku
- Broczyno – kościół rotunda wybudowany w latach 80-tych XX wieku
- Machliny – kościół filialny wybudowany w 1675 r., konstrukcji szachulcowej, wyremontowany gruntowanie w 1971 r.

Układy staromiejskie   


-Czaplinecki, średniowieczny układ urbanistyczny starego miasta z murowanym ratuszem i kamienicami z XIX i XX wieku w stylu klasycystycznym i secesyjnym.
.

Zabytki dworsko-pałacowe


- Siemczyno – pałac barokowy z lat 1722-1728
- Broczyno – pałac neogotycki z końca XIX wieku i dwór z przełomu XIX i XX w. w stylu eklektycznym
Parki
- Siemczyno – park z XVIII wieku
- Broczyno – park z I połowy XX wieku
- Łazce – park z XIX wieku
- Trzciniec – park z końca XIX wieku

   
Zamki


- Stare Drawsko – ruiny zamku templariuszy z XIV wieku, obecnie działajace w sezonie letnim muzeum "Zamek Drahim".  www.drahim.pl

Zabytki techniki   
- Głęboczek – szachulcowa konstrukcja młyna wodnego przy rzece Drawie
Zabytki historyczno-geologiczne
  
Grodziska
- Prosino – grodzisko wczesnośredniowieczne z dobrze zachowaną pozostałością osiedla obronnego.
- Piaseczno – grodzisko nizinne typu stożkowego, silnie zniszczone.
- Kołomąt – grodzisko nizinne, podkowiaste z wypukłym majdanem z okresu wczesnośredniowiecznego.
- Stare Drawsko – grodzisko wyżynne dwuczłonowe typu cyplowego z wałem poprzecznym i dwiema fosami.    

Pozostałe


- Rzeźba Papierza Polaka Jana Pawła II usytuowana na promenadzie spacerowej na nabrzeżu jez. Drawsko w Czaplinku- Czaplinek – drewniany pomnik legendarnego rybaka Pawła Wasznika na rynku miejskim.


- Głaz narzutowy "Tempelburg" w pobliżu Cichorzecza o obwodzie 19,5 m i wysokości 3,5 m«Lipiec» «2018 »
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Ni
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


Powiat Drawski
Powiat Drawski
Powiat Szczecinecki
Powiat Szczecinecki
Czaplinek
Gmina Czaplinek
Drawsko Pomorskie
Gmina Drawsko Pomorskie
Kalisz Pomorski
Gmina Kalisz Pomorski
Ostrowice
Gmina Ostrowice
Wierzchowo
Gmina Wierzchowo
Gmina Szczecinek
Gmina Szczecinek
Barwice
Gmina Barwice
Złocieniec
Gmina Złocieniec
Borne Sulinowo
Gmina Borne Sulinowo
Grzmiąca
Gmina Grzmiąca
Drawno
Gmina Drawno

LGD Partnerstwo Drawy
LGD Partnerstwo Drawy
LGR Partnerstwo Drawy
LGR Partnerstwo Drawy

© 2011 Stowarzyszenie LGD "Partnerstwo Drawy", Wszelkie prawa zastrzeżone.